Криза 3-х років: зрозуміти, а не здолати

Виховуючи доброго і милого малюка третього року життя, в один прекрасний день батьки бачать, що їх карапуз стрімко змінюється в гірший бік – так проявляє себе перший дитячий віковий криза 3 років. Найчастіше він проходить дуже бурхливо і вводить батьків у паніку – вони не в змозі впорається з маленької «грозовою хмарою», в яку перетворився їхня дитина.
Не хочу, не буду!" Або криза 3 років

Симптоми кризи 3 років

Необов’язково, щоб всі вони були у кожної дитини, але найчастіше всі ці симптоми змінюють один одного або присутні одночасно.

   Негативізм – малюк суперечить сам собі, доводячи до абсурду ситуацію. Така поведінка відрізняється від звичайного неслухняності, адже дитина відмовляється робити навіть те, що хвилину тому хотів сам. Головна причина такої поведінки – вказівки виходять від батьків, а дитина не бажає їм підкорятися, адже він сам вже дорослий, тільки не вміє керувати своєю дорослістю і грамотно направляти її в правильне русло. Звідси і постійні «ні» на будь-які прохання і пропозиції старших.

   Впертість – не можна порівнювати з наполегливістю, коли дитина планомірно йде до поставленої мети та її домагається. Упирається дитина тому, що хоче так робити всупереч волі батьків, і чим більше вони наполягають на своєму, тим сильніше пручається малюк.

   Примхливість – криза дитячого віку 3 років – це прагнення маленької особистості до самостійності, незважаючи ні на що. Дитина робить тільки те, що сам вважає за потрібне і це «Сам» проявляється у всіх його діях, навіть тоді, коли малюк явно не впорається без допомоги дорослих.

   Протест – малюк протестує проти всього, що намагаються прищепити йому батьки, виховний процес починає гальмуватися, адже дитина не бажає чути розумних доводів. Консультація дитячого психолога при кризі 3 років, може допомогти дорослим зрозуміти, як вести себе з маленьким бунтарем.

   Ревнощі – так проявляється раптово з’явилася дорослість дитини, коли він не один у сім’ї. Він хоче підпорядкувати дітей своєї волі, на зразок батьків, але проявляє це через ревне ставлення до них.

   Деспотизм – під час кризи 3 років, психолог може дати рекомендації батькам, як вести себе з домашнім «тираном» який вважає себе центром всесвіту і хоче беззаперечного підпорядкування. Безглуздо доводити свою правоту, а краще постаратися вирішувати всі питання мирним шляхом.

Поради психолога - Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) "Золотий ключик" Вишгородської міської ради Київської області

Поради психолога для батьків при кризі 3 років

Для того щоб з мінімальними втратами пережити цей непростий період, що батьки, як би це дивно не звучало, повинні злегка підкоритися дитині. Не впадати в лють, показуючи своє безсилля, не намагатися криками і покараннями домогтися підпорядкування собі. Такі дії пригнічують особистість малюка, яка тільки почала проявляти себе. Адже криза цього віку якраз сприяє становленню цілісної особистості. Ви ж не хочете виростити скиглія і безініціативного виконавця чужої волі?

Потрібно надати дитині максимум простору для прояву самостійності, до якої він так прагне.

Батькам слід оберігати малюка тільки від ситуацій, які безпосередньо загрожують його здоров’ю і безпеці.

Коли дитина побачить, що з ним дорослі спілкуються на рівних, прислухаються до його думки і дозволяють йому самостійно приймати важливі для неї рішення, криза закінчиться швидше і з найменшими втратами.

Батьки повинні усвідомлювати, що всі кризові ситуації важко переносяться психікою малюка, йому теж непросто в цій ситуації. Такий стан не триватиме вічно, зазвичай криза проходить через кілька місяців, максимум рік. У цей час дитині, як ніколи, потрібна підтримка рідних і їх любов, навіть коли здається, що він в ній не потребує.

 

Вам може бути цікаво...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *