Прояви тривожності у дитини
16.05.2022
Шановні батьки, ми живемо в складні часи. І якщо дорослі відчувають хвилювання з приводу поточних подій, уявіть, що мають відчувати наші діти. У дітей є вагомі причини переживати занепокоєння, тривогу. Тому важливо захистити та зберегти психологічне здоров’я малюків, запобігти проявам тривожності.
Тривожність. ЇЇ прояви та як знизити рівень тривожності у дитини.
Почуття тривоги – це нормальна частина життя, особливо етапів дорослішання та навчання. Але занадто сильне занепокоєння може руйнівно впливати на життя: під дією цього почуття дитина починає уникати складних ситуацій, конфліктувати та впадати у відчай.
Що таке тривожність?
Тривожність – це стан нервозності та занепокоєння, його відчувають і дорослі, і діти. Вона виникає в «просунутій» префронтальній корі головного мозку, де ми розв’язуємо проблеми та уявляємо різні ситуації. Це місце, де в дитини виникають думки: «Ой, а якщо я помилюся? А якщо мене хтось вкраде? ».
Як проявляється тривожність
ПСИХОЛОГІЧНИЙ РІВЕНЬ
- Надмірна боязкість — дитина часто чогось боїться, хвилюється через дрібниці;
- Відсутність відчуття базової безпеки — дитина не почувається захищеною, часто насторожена;
- Занижена або нестійка самооцінка та водночас високі вимоги до себе.
ФІЗІОЛОГІЧНИЙ РІВЕНЬ
- М’язове напруження, наприклад, коли дитина непокоїться, вона може несвідомо втягувати голову в плеч;
- Порушення сну;
- Прискорене серцебиття;
- Поверхневе дихання;
- Сухість у роті, відчуття стороннього тіла в горлі;
- М’язова слабкість у кінцівках, тремтіння;
- Енурез, дерматити, головний біль.
ПОВЕДІНКОВИЙ РІВЕНЬ
- Надмірна скутість, нерішучість, часте зніяковіння;
- Неконтрольоване похитування на стільці, смикання себе
за волосся, кусання нігтів, обертання в руках різних предметів тощо.
Як знизити тривожність у дитини
- Підвищуйте самооцінку дитини: частіше хваліть її навіть за незначні успіхи і, якщо змога, робіть це у присутності оточення
- Намагайтеся не робити дитині зауважень і не критикувати її. Якщо дитина погано поводиться, не лайте її. Натомість доброзичливим тоном попросіть розповісти про причини незадовільної поведінки та поясніть, чому така поведінка засмучує вас
- Не висувайте завищених вимог.
- Демонструйте свою любов. Обіймайте дитину, Грайте разом у веселі ігри, залучайте до спільних справ
Розмовляйте з дитиною про те, що її турбує. Розповідайте їй, як ви самі боролися зі схожими страхами чи переживаннями
Контролюйте свої емоції, зокрема тоді, коли переживаєте стрес і вас легко вивести з рівноваги. У такому разі ліпше відкладіть спільні справи з дитиною і відпочиньте, щоб відновити власні ресурси та гармонізувати емоційний стан.
Стежте за своїм мовленням. Намагайтеся, щоб тон вашого голосу був спокійним, доброзичливим. Навіть якщо дитина провинилася, намагайтеся не кричати на неї, а тим паче не погрожуйте їй. Ліпше зачекайте, доки і дитина, і ви заспокоїтеся й будете готові до конструктивного діалогу, а відтак проаналізуйте неприємну ситуацію в спокійній обстановці.
17.05.2022
Аби дитина не боялася
Доволі часто дитині складно висловити свої почуття. Для того щоб успішно впоратися зі складними й дискомфортними переживаннями, їй неодмінно потрібна Ваша увага, підтримка й допомога.
Тож, аби дитина зростала впевненою, націленою на успіх і нічого не боялася в житті, нам, дорослим, варто дотримуватися низки поданих нижче рекомендацій.
- Давайте дитині право вибору. Пропонуйте їй будь-що за принципом «або… або». Так Ви сформуєте в неї відповідальність і віру в себе.
- Давайте дитині чітко обґрунтовані, посильні для її віку доручення. Дитина завжди старається бути хорошою для Вас, тому дати їй надто складне завдання означає одразу приректи справу на поразку. А це, своєю чергою, формує в дитини неуспішне мислення та занижену самооцінку.
- Підтримуйте дитину. Завжди кажіть дитині, що вірите в неї, упевнені у тому, що вона зможе виконати поставлене завдання. Давайте їй право на помилку, не критикуйте. Пояснюйте, що людина вчиться упродовж усього життя, і що в дорослих теж не завжди все виходить з першого разу.
- Не порівнюйте дитину з іншими дітьми, зі старшими братиками чи сестричками. А тим паче — не порівнюйте успіхи дитини з успіхами інших дітей. Ліпше зіставляйте її теперішні успіхи з попередніми, наголошуючи на позитивних змінах.
- Уникайте конкурентних ситуацій. У дітей дошкільного віку ситуація змагання здатна спровокувати появу заздрощів, агресії. Навчитися радіти успіху іншого – це тривалий процес.
- Побільше грайтеся з дитиною. Звісно, не завжди виходить проводити з дитиною стільки часу, скільки хотілося б. Та головне — не кількість проведеного разом часу, а якість. Під час гри не забувайте застосовувати також вправи на релаксацію та дихання.
- Усувайте тривожність і страхи дитини, залучаючи її до таких видів діяльності, як:
- малювання;
- ігри в ляльковий настільний театр;
- ігрова терапія та музикотерапія — для цього потрібні лише дитячі інструменти або предмети, за допомогою яких можна імітувати різні звуки;
- активні й веселі фізичні вправи;
- читання художньої літератури вголос.
Шановні батьки!
Пам’ятайте: дитина значно швидше позбудеться негативних переживань, забуде про будь-які страхи, якщо поруч буде дорослий, який зрозуміє і підтримає!